Antilop Kanyonu Nerede

Antilop Kanyonu, tüm dünyadan insanların ilgisini çekmektedir. Peki, Antilop Kanyonu nerede? Nitekim bu kanyon Amerika’nın güneybatısındaki ve Arizona’nın doğusundaki Navajo bölgesinde bulunan bir yarık kanyondur.

Antilop Kanyonu, Çatlak Kanyon olarak bilinen Yukarı Antilop Kanyonu ve Tirbuşon olarak bilinen Aşağı Antilop Kanyonu olmak üzere ikiye ayrılır. Türkiye’deki Tazı Kanyonu gibi yer şekilleri ile kıyaslandığında çok daha büyüktür ve yürüyüş yollarıyla doludur.

Yukarı Antilop Kanyonu için Navajo adı, “suyun kayaların içinden geçtiği yer” anlamına gelen Tsé Bighánílíní kelimesinden gelir. Aşağı Antilop Kanyonu’nun yerli ismi Hazdistazí’dir. Burası Navajo Parkları ve Rekreasyon Departmanı tarafından Hasdestwazi olarak adlandırılır. Bu bölümde birçok spiral kaya kemeri vardır. Spiral kayalara yalnızca rehber ile girişe izin vardır.

Antilop KanyonuNasıl Oluştu?

Antilop Kanyonu, Navajo kayacının ani sel ve diğer hava altı süreçleri nedeniyle erozyonu sonucu oluşmuştur. Yağmur suyu, özellikle muson mevsiminde, yarık kanyon bölümlerinin üzerindeki geniş havzaya akar, dar geçitlere akarken hız ve kum toplar. Nitekim bu sebeplerle zamanla geçitler aşınmıştır. Böylelikle su koridorları derinleşmiştir. Sonuçta kayaçların sert kenarları düzleştirerek karakteristik “akıcı” şekiller oluşturmuştur.

Kanyon, fotoğrafçılar ve gezginler için popüler bir yerdir. Ayrıca bölgede yaşayan Navajo kabilesi için bir gelir kaynağıdır. Kanyonda Yukarı ve Aşağı bölgelerin yanı sıra aynı drenajın bir parçası olan Kanyon X gibi ziyaret alanları da vardır. Tüm ziyaretler, kanyonu birkaç lisanslı tur operatöründen herhangi biriyle gezer. Kanyonu tek başına ziyaret etmek mümkün değildir.

Antilop Kanyonu’nda Fotoğrafçılık

Kanyon duvarlarından yansıyan ışığın oluşturduğu geniş poz aralığı (genellikle 10 EV veya daha fazla) nedeniyle kanyonlarda fotoğraf çekmek çok zordur. Bu yüzden birkaç yıl boyunca, Yukarı Antilop Kanyonu’nda katılımcıların bir tripoda ve kameraya ihtiyaç duyduğu özel bir “fotoğrafçı turu” vardı. Ancak genel turlardaki daha fazla sayıda insanın deneyimini iyileştirmek için 2019’un sonunda fotoğrafçılara özel bu tur durduruldu.

Yukarı Antilop Kanyonu

Yukarı Antilop Kanyonu, Navajo tarafından “suyun kayalardan geçtiği yer” olan Tsé Bighánílíní olarak adlandırılır. Turistlerin en çok ziyaret ettiği yerdir. Çünkü girişi ve tüm uzunluğu zemin seviyesinde olup tırmanma gerektirmez. Nitekim kanyonun tepesindeki açıklıklardan aşağıya doğru yayılan güneş ışığı ortamı daha aydınlık kılar.

Kirişlerin ihtişamı, güneşin gökyüzünde yüksek olması sebebiyle en çok yaz aylarında ortaya çıkar. Bu yüzden kanyondaki kış renkleri daha mattır. Işık huzmeleri 20 Mart’ta kanyon içerisine yansımaya başlar ve 7 Ekim’de kaybolur.

Aşağı Antilop Kanyonu

Merdivenlerin döşenmesinden sonra bile Yukarı Antilop’tan çok daha zor bir yürüyüş parkuruna sahiptir, daha uzundur. Ancak diğer kanyona göre çok daha dardır ve bazı bölümlerinde yürümek oldukça zordur. Hâlihazırda kanyonda, iniş ve çıkışa yardımcı olmak için değişen genişlikte beş merdiven mevcuttur. Merdivenler, özellikle zemin ıslandığında kum zerreleri sebebiyle kaygandır.

Bu zorluklara rağmen, Aşağı Kanyon da kayda değer sayıda fotoğrafçı çeker. Ancak sıradan gezginler genellikle Yukarı Kanyon’u tercih eder. Buraya gün ortasında, ışığın zirvede olduğu zamanlarda sadece fotoğrafçılık turları mevcuttur.

Alt kanyon “V” şeklindedir ve Yukarı Antilop’tan daha sığdır. Sabahın erken saatlerinde ve geç saatlerde aydınlatma daha iyidir.

Antilop Kanyonu’na Giriş

Yukarı Antilop Kanyonu’na giden yol Navajo kabilesinin bulunduğu mahalden geçer. Kanyona girişler yetkili tur rehberleri tarafından yönetilen rehberli turlarla sınırlıdır.

Ani Su Baskınları

Kanyon, muson mevsiminde bazen su baskınları yaşayabilmektedir. Ani su baskınları için kanyonun bulunduğu muhitte yağmur yağması gerekmez. Yüzlerce kilometre ötede yağan yağmurlar dahi kanyonun su içerisinde kalmasıyla sonuçlanabilir.

12 Ağustos 1997’de Aşağı Kanyon’da ani bir sel felaketi sonucu, Fransa’dan yedi, İngiltere’den bir, İsveç’ten bir ve iki ABD’li olmak üzere on bir turist ölmüştür.

Özet
Antilop Kanyonu Nerede? | Özellikler ve Oluşumu
Yazının adı
Antilop Kanyonu Nerede? | Özellikler ve Oluşumu
Açıklama
Antilop Kanyonu nerededir? Antilop Kanyonu'nun özellikleri ve oluşumunu ele aldığımız bu yazıda, kanyon turları hakkında da bilgi veriyoruz.
Yazan
Tatil Anım
Yayımcı
Tatilanim.com
Logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti 2022 Kaputaş Plajı Tazı Kanyonu