Tazı Kanyonu Hakkında Öneriler ve Deneyimler

Tazı Kanyonu Nerede, Tazi Canyon

Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan Tazı Kanyonu özellikle manzara turizmini seven ve fotoğraf âşığı kişiler için tavsiye edeceğimiz mükemmel bir yer. Bu yazımızda Tazı kanyonuna nasıl gidileceğinizi, kamp olanaklarını, önerilerimizi ve burada hangi aktiviteleri yapabileceğinizi sizinle paylaşacağız.

Click for the English version of the article.

Tazı Kanyonu’na gitmeden önce yükseklik korkunuzun olup olmadığından emin olun. Çünkü kenarlarında herhangi bir koruma bariyeri olmayan bir uçurumu ziyaret ettiğinizi unutmayın.

Kanyondaki görsel şöleni gün batımı ile noktalayabilirsiniz. Kanyon gün batımını izlemek isteyenler için kesinlikle güzel bir tercih. Hatta uluslararası bir telefon üreticisi reklamında bu eşsiz güzelliğe de yer verdi. Ayrıca kanyonun taban kısmından akan su da manzaraya ayrı bir güzellik katıyor. Unutmayın ki tazı Kanyonu’nda kamp yapmak ve çadır kurmanın yasak olduğuna dair tabelalar var.

Kanyon özellikle hafta sonları fotoğraf tutkunlarının akınına uğruyor. Bu sebeple mümkünse hafta içi ziyaret etmelisiniz. Böylelikle fotoğraflarınızı daha rahat çekmiş olursunuz. Çünkü bölgeye gelen turlar nedeniyle fotoğraf çekmek için bile sıraya girmek zorunda kalabilirsiniz.

Tazı Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Tazı Kanyonu, Antalya merkeze biraz uzak olsa da buna değer. Antalya’dan 104 kilometrelik bir yol yapmanız gerekiyor. Öncelikle Serik’e varmalısınız. Buraya vardıktan sonra bol virajlı bir yol sizi bekliyor. Bu da çok doğal çünkü bir uçuruma gidiyorsunuz. Hâliyle de tehlikeli ve bariyersiz yollardan uzun süre ilerlemeniz gerekiyor.

Köprülü Kanyonu’nu geçtikten sonra Gaziler köyü sapağından devam etmelisiniz. Tazı Kanyonu’na iyice yaklaştığınızda artık toprak zeminden ilerlemeniz gerekiyor. Ancak isterseniz aracınızı otoparka çekip kalan 3 kilometreyi yürüyerek gidebilirsiniz. Tazı Kanyonu bir üst kanyondur. Çünkü aslında bu kanyonun Köprülü Kanyonu’nun âdeta üst katı olduğunu görebilirsiniz.

Tazı Kanyonu’nda Yapılabilecek Aktiviteler

Tazı Kanyonu fotoğraf çekmek için güzel bir yer. | Fotoğraf: Yana Leto

Antalya’dan kanyona doğru yola çıktığınızda Aspendos’a da mutlaka uğrayın. Çünkü yolunuzun üstünde. Ayrıca yol üzerinde yemek yiyebileceğiniz ve rafting yapabileceğiniz birçok tesis var. Yani planlamanızı önce Aspendos’a uğrayıp sonra bir şeyler atıştırıp Tazı Kanyonu’na hareket etmek şeklinde yapabilirsiniz. Hatta gitmişken Köprülü Kanyon’u ve Selge’ye de uğrayabilirsiniz.

Tamamen doğa ile iç içe ve bozulmamış bir yerdesiniz. Tazı Kanyonu’nda çay ve gözleme satan küçük çaplı sergilerin ve ATV kiralayabileceğiniz yerin dışında herhangi bir donatı alanı yok. Bu sebeple tedarikli gitmenizde fayda var.

Fotoğraflar: Yana Leto

Özet
Tazı Kanyonu Hakkında Öneriler ve Deneyimler
Yazının adı
Tazı Kanyonu Hakkında Öneriler ve Deneyimler
Açıklama
Tazı Kanyonu, Antalya'da bulunan ve fotoğrafseverlerin ilgi gösterdiği kamp yapmanın yasak olduğu bir uçurum. Serik üzerinden gidiliyor.
Yazan
Tatil Anım
Yayımcı
Tatilanim.com
Logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti 2022 Kaputaş Plajı Tazı Kanyonu