Kaputaş Plajı ile İlgili Bilgiler| Kaputaş Ne Demek

Kaputaş Plajı

Kaputaş Plajı, Akdeniz’in en güzel tatil destinasyonlarındandır. Nitekim Kaputaş kelimesi kapu ve taş kelimelerinden oluşan birleşik bir isimdir. Kaputaş vadi ağzı yani kapıya benzeyen taşlı yer şekli demektir. Nitekim Eski Türkçede kapı kelimesi kapu şeklinde telaffuz edilmiştir. Plaja bu ismin verilmiş olmasının sebebi Kaputaş’ın bulunduğu vadiyi ikiye ayırarak tıpkı bir kapı gibi yükseltiyi ikiye bölmesidir.

Geleneksel olarak Türk ad verme geleneğinde bu tarz coğrafyaların adlarında kapı deyimi bolca kullanılır. Bandırma dolaylarındaki Kapıdağ Yarımadası buna örnektir.

Kaputaş Plajı’nın Türkiye için Önemi

Kaputaş Plajı, Türkiye’deki yaz turizminin en gözde alanlarından biridir. Nitekim plaj her yıl on binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlar. Ama tüm bunların dışında plaj jeolojik olarak dünyada eşine az rastlanır bir oluşumdur. Tıpkı Kelebekler Vadisi gibi bir aşınma şeklidir. Plajın nasıl oluştuğuna dair yapılan araştırmalar, karstik kayaçların aşınmasına işaret etmektedir.

Yıllarca Kaputaş çayı tarafından aşındırılan yükselti zamanla derin bir vadi meydana getirmiştir. Karstik kayaçlar sebebiyle su yalnızca çay vasıtasıyla değil kayaçlardan sızarak plaja ulaşmıştır. Böylelikle mineral tabakalar ile temas eden su hızını da bırakarak denize ulaştığı için Kaputaş Plajı’nın suyu turkuaz renktedir. Bu da turistlerin bu plajı tercih etme sebeplerinin başında gelmektedir.

Kaputaş Plajı’nın Deniz Özellikleri

Kaputaş Plajı derinlikten ziyade özellikle vadi tarzı bir plaj olduğundan dalgalıdır. Yer yer yan bölge kayaçlarının da etkisiyle akıntılar şiddetli hâle gelir. Plajın müdavimleri denizin sabah vakitlerinde daha duru olduğunu belirtmektedir. Bunda muhtemelen yamaç önü rüzgârlarının etkisi vardır. Amacı durgun bir suda yüzmek olanlar için çok iyi bir tercih olmayabilir. Nitekim Phaselis gibi âdeta havuz gibi bir yapıda değildir. Bununla birlikte vadi önü plajı olması gözlük ya da maske ile deniz yüzeyini keşfetmek isteyenler için ideal bir yerdir. Kıyıdan itibaren taşlı yüzey deniz altı yaşamının kıyıdan hemen sonra yoğun olarak başlamasını sağlamıştır. Bu yönüyle Çıralı kumsalı ile benzer özellikler gösterir.

Kaputaş Plajı’nın Doğal Güzelliği

Kaputaş Plajı, bir vadi önü plajı olması sebebiyle muazzam bir görüntüye sahiptir. Bu yüzden Türkiye’nin uluslararası ikon destinasyonları arasında yer alır. Plajın sol yükseltisi turistler için âdeta bir panoramik fotoğraf çekme alanı görevi görür.

Kaputaş Vadisi’nin sol yükseltisi

Fotoğraflar/Photos: Yana Leto

Özet
Kaputaş Plajı ile İlgili Bilgiler| Kaputaş Ne Demek
Yazının adı
Kaputaş Plajı ile İlgili Bilgiler| Kaputaş Ne Demek
Açıklama
Kaputaş Plajı tatil için doğru bir yer midir? Kaputaş vadi önü yani kapıya benzeyen taş demektir. Plajın denizi dalgalı ve sığdır.
Yazan
Tatil Anım
Yayımcı
Tatilanim.com
Logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti 2022 Kaputaş Plajı Tazı Kanyonu