Agroturizm Nedir? | Türkiye’nin Tarım Turizmi Destinasyonları

Agroturizm neye denilir?

Agroturizm ya da tarım turizmi, doğasever gezginlerin tarımsal alanlardaki ürünler ile doğrudan, tatma yoluyla veya seyretme şeklindeki etkileşimine verilen addır. Dünyada gelişen turizm trendlerindendir. Agroturizm, ekoturizm ile benzer özellikler taşır. Ancak her tarımsal alan ekolojik olmayabilir. Dünyada endüstriyel tarım üzerine turizm faaliyetleri de vardır.

Türkiye’de agroturizmin en önemli örnekleri Kelebekler Vadisi‘nde bulunan ekolojik tarım alanı ve özellikle son dönemlerde Isparta, Burdur gibi yerlerde gelişen çiçek bahçesi turizmidir. Aynı zamanda Türkiye’de sayısı hızla artan hobi bahçeleri de buna örnektir. Isparta’da gül bahçeleri ve Burdur gibi bazı illerde ise özellikle lavanta bahçeleri bu hususta ön plana çıkmaktadır. Trabzon’un Tonya ilçesindeki Kadıralak yaylası ise doğal bitki örtüsü turizmine tanıklık etmektedir. Bölgede mor renkte açan yıldız çiçekleri yayla zemininde eşine az rastlanır bir görüntü oluşturmaktadır. Bu turizm tarıma dayalı olmadığından bitey turizmi veya floral turizm olarak da adlandırılır.

Agroturizmin Türleri

Agroturizm farklı biçimlerde gerçekleştirilir. Bu faaliyete katılanlar doğal ürünlerin satıldığı reyonlara,

Doğal Üretim Alanı Satışları: Bir tarım ürününün meşhur olduğu bölgede bizzat üretim alanından satışının yapılmasıdır. Örneğin gül bahçesi ziyareti esnasında gül satın almak gibi.

Uygulamalı Agroturizm: Bu turizm türü bireylerin yaparak yaşayarak öğrenme metoduyla hobi ya da turistik amaçlı tarımsal yaşam uygulamalarına bizzat katılmasıdır. Türkiye’de bu turizm türünün en güzel örneği hobi bahçeleridir. Herhangi bir kazanç amacı taşımaksızın bireyler buralarda kendi ürünlerini yetiştirerek eğlenceli zaman geçirmektedir. Ayrıca özellikle çiçek bahçesi turizminde çiçek dikimine dair uygulamalar da bu kapsamdadır.

Çiftlik Konaklamaları: Bazı ülkelerde yaygın bir turizm kolu olmakla birlikte Türkiye’de gelişmemiştir. Doğal tarım yaşantısını deneyimlemek amacıyla bir çiftlik evinde konaklamaya verilen addır.

Yenilenme Turizmi: Rekreasyon turizmi olarak da bilinir. Yenilenme turizmi işten arda kalan zamanlarda avlanma ve ata binme gibi fiziksel aktivitelerde bulunmaktır. Bununla birlikte aktivite turizmi ile yenilenme turizmini birbirine karıştırmamak gerekir. Aktivite turizminde yapılanlar gündelik hayattaki sıradan faaliyetler değildir. Yenilenme turizminde ise hâlihazırda birtakım insanların hayatlarının bir parçası olan faaliyetler yürütülür.

Tadım turizmi: Bölgelerde yetişen tarımsal ürünleri bizzat üretildikleri yerde tatmaya yönelik bir turizmdir. Dünyada özellikle meyve bahçelerini gezerek tadım yapma, arı kolonilerinde bal sağıp yeme gibi örnekleri mevcuttur.

Özet
Agroturizm Nedir? | Türkiye'nin Tarım Turizmi Destinasyonları
Yazının adı
Agroturizm Nedir? | Türkiye'nin Tarım Turizmi Destinasyonları
Açıklama
Agroturizm, doğasever gezginlerin tarımsal alanlardaki ürünler ile doğrudan, tatma yoluyla veya seyretme şeklindeki etkileşimlerine denir.
Yazan
Tatil Anım
Yayımcı
Tatilanim.com
Logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti 2022 Kaputaş Plajı Tazı Kanyonu