Kelebekler Vadisi Kamp Bilgileri | Giriş Ücreti 2021

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi’nde dünyanın en müthiş görüntülerini görüyor olabilirsiniz. Çünkü birçoklarına göre Kelebekler Vadisi kamp yapmak için Türkiye’nin en önemli ekoturizm destinasyonudur. 50 metre yükseklikten dökülen bir şelalenin üzerinden muazzam bir manzaraya tanık oluyorsunuz. Peki, Kelebekler Vadisi’ne ulaşım nasıl? Bu büyülü manzaraya ulaşmak biraz meşakkatli, önce Ölüdeniz’den kalkan tekne ile Faralya’ya gelmelisiniz. Sonra alışkın olmayanlar için zorlu bir yürüyüş parkuru sizi bekliyor.

Parkurun zorlu olmasının sebebi bölge için planlanan ekoturizm stratejisinden kaynaklanıyor. Nitekim Kelebekler Vadisi’nde sadece bir âdet tesis bulunuyor. Bu tesiste birçok bungalow ev seçeneği mevcut. Yani doğa içinde konaklamayı ve Kelebekler Vadisi içerisinde kamp yapmayı sevenler için Kelebekler Vadisi kesinlikle doğru bir tercihtir. Bununla birlikte bölgede konaklama her yıl 1 martta başlayıp ekimin sonunda biter. Kamp yapmak isteyenler için ise bir zaman sınırlaması yoktur.

Kelebekler Vadisi Giriş Ücreti 2021

Kelebekler Vadisi, Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunuyor. Ayrıca Kelebekler Vadisi’ne giriş ücreti 8 liradır. Vadiye gidiş için kullanılan yolun bir nebze de olsa tehlikeli olduğunu belirtmekte fayda var. Çünkü yol oldukça dar ve diktir.

Burası Akdeniz tatilinizde gün batımının en keyifli olduğu yerlerden birisidir. Kelebekler Vadisi’nde Ölüdeniz seviyesinden ani bir yükselişle bir anda kendinizi bulutların yanında hissediyorsunuz. Bu durum ruhunuza şüphesiz derin bir ferahlık katacaktır.

Kelebekler Vadisi’nde Kelebekler Ne Zaman Görülüyor

Vadiye adını veren kelebekler, kaplan kelebekleridir. Kaplan kelebekleri özellikle haziran ayında bölgede büyük bir görsel şölen sunar. Vadi de bunun için Kelebekler Vadisi olarak anılır. Vadiye bu ismi fotoğrafçı Rıfat Kılar vermiştir.

Tabii ki vadide sadece kaplan kelebekleri yoktur. Nitekim bölgede 80’i aşkın farklı kelebek türü yaşar. Bölge bu özellikleri nedeniyle 1. derece sit alanıdır.

Kelebekler Vadisi’nde Yapılacak Aktiviteler ve Kamp

Kelebekler Vadisi bir ekoturizm destinasyonu olmasının yanında birçok aktiviteye de ev sahipliği yapar. Ölüdeniz Belceğiz Plajı’ndan bölgeye gelen ekoturizm meraklıları vadide kamp, doğa yürüyüşü, kano ve tüplü dalış aktivitelerine katılabilir Vadi tüm yıl halka açıktır.

Kelebekler Vadisi’nde kamp yapmak iyi bir seçenektir. Özellikle yaz aylarında yüzlerce turist bölgede kendi çadırıyla kamp yapmanın keyfini yaşamaktadır. 8 Şubat 1995 tarihinde 1. dereden sit alanı ilan edilen Kelebekler Vadisi’nde sadece geçici yapılar bulunmaktadır. Bu yapılarda ortak kullanım alanları da mevcuttur. Kampçılar için elektrik, günün belirli saatlerinde ücretsiz olarak bir jeneratöre sahiptir. Küçük bir kır restoranı ve bir bar, yaz aylarında bölgeyi ziyaret eden turistlere yiyecek ve içecek sağlamaktadır.

Kaynakça

Uslu, A., Akay, B., & Ünal, A. (2013). Hizmet Kalitesinin Ekoserv Yöntemi İle Ölçülmesi: Fethiye Kelebekler Vadisinde Bir Araştırma. Seyahat ve Otel İşletmeciliği Dergisi10(1), 54-70.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti 2022 Kaputaş Plajı Tazı Kanyonu