Tatil ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Tatil nedir, sorusuna yanıt verdiğimiz yazımız size tatil seçimlerinizde kılavuz olacaktır.

Tatil, yaşamın rutin işleyişine ara verip meslek dışı etkinliklerde bulunmaya denir. Türkiye’de son dönemlerde tatil dendiğinde daha ziyade eğlence amacıyla iş hayatına ara vermek akla gelmektedir. Eğlence amaçlı tatilin birçok türü vardır: aktivite tatili, orman tatili, ekoturizm vb. Son yıllarda tatil kavramı büyük bir dönüşüm geçirmiştir.

Tatiller hükümetler, dini kurumlar veya diğer gruplar veya kuruluşlar tarafından belirlenebilir. Bir tatil nedeniyle normal faaliyetlerin azaltılma derecesi yerel kanunlara, geleneklere, yapılan işin türüne veya kişisel tercihlere bağlı olabilir.

Tatil nedir?

Tatil, gelenek ya da yasa gereği, normal faaliyetlerin, özellikle okul dahil iş veya işin askıya alındığı veya azaltıldığı bir gündür. Genel olarak tatiller, bireylerin kültürel veya dini öneme sahip bir olayı veya geleneği kutlamalarına veya anmalarına izin vermeyi amaçlar.

İçindekiler

  1. Tatil yapmak, tatile çıkmak nedir?
  2. Tatil düşüncesinin ortaya çıkışı nasıldır?
  3. Tatil kavramının farklı anlamları nedir?
  4. Türkiye’nin en güzel tatil rotaları nerelerdir?
  5. Marmara ve İstanbul: Metropolitan Tatil Nedir?
  6. GAP tatil turları nedir?

Tatil yapmak, tatile çıkmak nedir?

Tatil kavramı modern yaşamla birlikte büyük bir değişim yaşamıştır. Tatil çıkmaktan kasıt daha ziyade dinlenme veya turizm amacıyla olağan işlere verilen arayı anlatır. İnsanlar genellikle belirli tatil kutlamaları sırasında veya belirli festivaller veya kutlamalar için tatile çıkarlar.

Tatil yapma kavramı yeni bir icattır ve son iki yüzyılda gelişmiştir. Tarihsel olarak, dinlenme amaçlı seyahat fikri, yalnızca varlıklı insanların karşılayabileceği bir lükstü. Erken Amerika’nın Püriten kültüründe, Şabat’ı haftalık olarak kutlamaktan başka nedenlerle işe ara vermek hoş karşılanmadı. Bununla birlikte, modern tatil kavramı, ruhsal geri çekilmeyi ve dinlenmeyi teşvik eden bakış açıları tarafından destek görmüştür.

İnsanların tatil anlayışını etkileyen birçok farklı faktör vardır. Bunları Goodall şu şekilde açıklamaktadır:

Bir bireyin tatil seçimini çeşitli faktörler etkiler. Genel olarak seçim, mevcut tatil ürünleri yelpazesine kişisel ihtiyaçlar ve arzular uygulanarak gerçekleştirilir: Önce bir tatil ürünü seçilir. Bu yapılırken kişisel istekler ön plana alınır.

B. Goodall

Tatil düşüncesinin ortaya çıkışı nasıldır?

Bu kavram genellikle dini törenlerle bağlantılı olarak ortaya çıktı. Bir tatilin amacı, tipik olarak, bireylerin takvimdeki önemli tarihlerle ilişkili dini görevlere yönelmelerine izin vermekti. Bununla birlikte, çoğu modern toplumda tatiller, diğer hafta sonu günleri veya etkinlikleri kadar eğlence amaçlı bir işlev görür.

Birçok toplumda, hükümetler tarafından belirlenen tatiller ile dini kurumlar tarafından belirlenen tatiller arasında önemli farklar vardır. Örneğin, çoğunluğu Müslüman olan Türkiye gibi ülkelerde, hükümet tarafından tasarlanan tatiller İslami bayramlara odaklanabilir.

Bazı durumlarda tatil işe ara vermeyi ifade etmez. Örneğin, Amerika ve Avrupa’daki pek çok Yahudi, Hanukkah’taki nispeten küçük Yahudi bayramını bir “çalışma tatili” olarak görüyor ve bugün için günlük rutinlerini çok az değiştiriyor.

Tatil kavramının farklı anlamları nedir?

Tatil kelimesinin farklı bölgelerde farklı anlamları vardır. Amerika Birleşik Devletleri’nde kelime yalnızca ulusal, dini veya kültürel olarak gözlemlenen dinlenme veya kutlama günlerine veya olayların kendilerine atıfta bulunmak için kullanılırken, Birleşik Krallık’ta bu kelime bir döneme atıfta bulunabilir.

Tatil süresi genellikle dinlenmeye, seyahate veya rekreasyonel faaliyetlere katılım için ayrılır ve tüm endüstriler bu deneyimleri çakışmayı veya geliştirmeyi hedefler. Bununla birlikte izin günleri, herhangi bir özel adet veya kanunla çakışmak zorunda değildir.

İşverenler ve eğitim kurumları, ulusal veya kültürel olarak ilgili tarihlerle örtüşen veya örtüşmeyen tatilleri kendileri belirleyebilir. Bu da yine bu çağrışımın altında yer alır, ancak bu makalenin ilgilendiği ilk çıkarım budur.

Türkiye’nin en güzel tatil rotaları nerelerdir?

Türkiye’de tatil yapmak için temelde dört farklı rota olduğu söylenebilir. Bu rotalardan en önemlisi yaz turizminin gözde mekânlarının bulunduğu Akdeniz-Ege havzasıdır. Buradaki tatil destinasyonları her yıl milyonlarca yabancı turisti ağırlamaktadır.

Akdeniz-Ege Tatil Bölgeleri

Buralar Türkiye’nin en çok turist ağırlanan destinasyonlarını barındırır. Özellikle Antalya turizmde bir dünya markasıdır. Antalya’daki Patara Plajı ve Antik Kenti, Kaputaj Plajı, Kekova; Muğla’daki İztuzu Plajı, Marmaris, Bodrum plajları ve İzmir’in plajları (Alaçatı, Urla, Garip Adası gibi) bu bölümün önde gelen turistik alanlarından sadece birkaçıdır.

Bölgedeki turist potansiyelinin önemli bir kısmını yabancı turistler oluşturmaktadır. Bu yüzden bölge Türkiye’nin döviz girdisinde önemli bir yere sahiptir. Ayrıca Santorini gibi yakın Yunan adalarına da bu bölgeye gelen turistler kısa süreli ziyaretler gerçekleştirmektedir.

Akdeniz-Ege tatil bölgeleri sadece deniz turizmi ile sınırlı değildir. Bölgede Uçarsu Yeşilgöl ve terk edilmiş bir köy olan Kayaköy gibi kırsal cazibe alanları da vardır.

Marmara ve İstanbul: Metropolitan Tatil Nedir?

Metropolitan tatil, hâlâ eski kadim tarihini yansıtan kalabalık arter şehirlerine yapılan tatil şeklidir. İstanbul ve çevresinde bulunan Bursa ve Edirne gibi Osmanlı İmparatorluğu’na yıllarca başkentlik yapmış önemli şehirler, büyük bir tarihî hazineyi saklamaktadır. Nitekim bu destinasyonlara dünyanın her yerinden kültür ve iş amaçlı seyahatler gerçekleşmektedir.

İş amaçlı seyahatler de dâhil edildiğinde İstanbul Türkiye’nin en çok turist ağırlayan şehridir. Bölgede Edirne erken Osmanlı ve Mimar Sinan eserleri ile dikkat çeker. Bursa ise tarihî camilerinin yanında Trilye gibi şirin beldeleri ile özellikle Orta Doğulu turistlerin gözde şehirlerindendir. Bunun yanında kış aylarında Uludağ, yerli yabancı binlerce turisti ağırlamaktadır.

Bursa’nın bir diğer önemli noktası ise İncil Konseyinin de toplandığı birçok tarihi kalıntının bulunduğu İznik ilçesidir. Çanakkale ise adaları ve Türk tarihi için önemi ile ön plana çıkmaktadır: Bozcaada ve Gökçeada. Maşukiye gibi destinasyonlar ise metropollerin karmaşasından kaçan kişiler için günübirlik dinlenme fırsatı sunmaktadır.

Karadeniz Yayla Turizmi

Karadeniz Türkiye’nin Orta Doğu pazarındaki en hızlı büyüyen tatil alanıdır. Bu alanda son on yılda çok hızlı bir gelişme yaşanmıştır. Nitekim bu süreçte özellikle Trabzon ve Rize bir turizm şehri hâline gelmiştir. Bölgede birçok turizm acentesi açılmıştır.

Bölgenin en ilgi çekici destinasyonları Uzungöl, Şavşat Karagöl, Ayder Yaylası ve Sümela Manastırı’dır. Son dönemlerde Gürcistan ile Türkiye’nin kimlik kartı ile seyahate izin vermesiyle Karadeniz rotasına Batum da eklenmiştir.

GAP tatil turları nedir?

GAP turları, medeniyetlerin beşiği Mezopotamya’yı keşfetmek için iyi bir tercihtir. Bununla birlikte terör olayları nedeniyle zaman zaman bu destinasyondaki gelişim sekteye uğramaktadır. Diyarbakır, Mardin, Antakya, Şanlıurfa bölgede kadim tarihe ışık tutan eserleriyle ön plana çıkmaktadır.

Gaziantep gastronomi turizminde Türkiye’nin öncü şehridir. GAP turları bölgedeki hava sıcaklıkları nedeniyle genellikle bahar mevsimlerinde tercih edilmektedir. Bölgede Hazar Gölü gibi destinasyonlar kampılar için ideal seçenekler sunmaktadır. Ayrıca Güneydoğu Anadolu ile Akdeniz’i birbirine bağlayan Maraş da Kanlıböget gibi birçok güzelliği içerisinde barındırmaktadır.

Orta Anadolu Kültür Havzası

Orta Anadolu, özellikle kültür ve tarih turizminde ön plana çıkmaktadır. Bu bölgede Kapadokya öncü bir destinasyondur. Nevşehir ilinde bulunan Kapadokya’daki peribacalarının yanında burada gelişen balon turizmi de önemli bir katma değer üretmektedir.

Bu bölgenin bir diğer özelliği ise Hititler gibi kadim Anadolu uygarlıklarına ev sahipliği yapmış olmasıdır. Bu uygarlıklara ait birçok eserin sergilendiği Anadolu Medeniyetleri Müzesi Türkiye’nin en önemli müzelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bölgenin gelişmiş bir diğer turizm boyutu jeotermaldir. Bu hususta Kızılcahamam ön plana çıkmaktadır. Bölgede Işık Dağı Karagöl Jeositi gibi alanlar zengin bir yer altı kaynakları olarak dikkat çekmektedir.

Tatil Amaçlı Trenli Seyahat Nedir?

Avrupa’da uzun süredir Alp trenlerinde bulunan bu seyahat şekli, son dönemde Doğu Anadolu Bölgesi için de önemli bir turizm alternatifi olmuştur. Nitekim Doğu Ekspresi ve Van Ekspresi önemli turizm potansiyelini beraberinde getirmiştir.

Dış Tatil Nedir?

Ülke içerisinde insanların tatil için farklı ülkeleri tercih etmesine dış tatil denir. Dış tatil denildiğinde akla Türkiye’den genellikle Avrupa Birliği ülkelerindeki Paris gibi ikon şehirler, San Marino gibi mikro ülkeler, son dönemde dünyaya daha fazla açılan Küba, Türkler için vizesiz ve uygun fiyata bir deniz tatili vadeden Karadağ ve diğer vize istemeyen ülkeler gelmektedir.

Kaynakça

Goodall, B. (1991). Understanding holiday choice. Understanding holiday choice., 58-77.

Gratton, C., & Taylor, P. (1987). Center Parcs. A new holiday concept. Sporthuis Centrum; Forest lifeLeisure Management7(8), 33-34.

23 thoughts on “Tatil ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti 2022 Kaputaş Plajı Tazı Kanyonu