Aktivite tatili yani macera turizmi nedir?

Aktivite tatili türleri nelerdir?

Macera tatili ya da aktivite tatili, belirli bir risk derecesine (gerçek veya algılanan) sahip keşif veya seyahati içeren, özel beceriler ve fiziksel çaba gerektirebilecek bir turizm türüdür. Tüm dünyada, turistler alışılmışın dışında veya daha az gidilen rotalar aradıkça aktivite turizmi son yıllarda büyüdü. Ancak aktivite tatilinin net bir operasyonel tanımının olmaması, pazar büyüklüğünün ve büyümenin ölçülmesine engel oldu. ABD merkezli Adventure Travel Trade Association’a göre aktivite tatili; fiziksel aktivite, kültürel alışveriş ve doğa ile bağlantı içeren herhangi bir turistik aktivite olabilir. Bu geniş tanım, macera turizminin basitçe “daha az ziyaret edilen” veya hafif fiziksel aktivite içeren yerlere seyahat olarak algılanmasını sağlamıştır. Macera turistleri, kendi rahat bölgelerinin dışına adım atmaktan kaynaklanan, etkin ve zinde olarak tanımlanan fiziksel ve zihinsel durumlara ulaşmak için motivasyona sahip olabilir. Bu, kültür şoku yaşamaktan veya ciddi çaba gerektiren ve bir dereceye kadar risk, gerçek veya algılanan veya fiziksel tehlike içeren eylemlerde bulunmaktan olabilir.

Aktivite tatili çeşitleri

Bu dağcılık, trekking, bungee jumping, dağ bisikleti, bisiklet, kano, tüplü dalış, rafting, kano, çelik halatla kayma, yamaç paraşütü, yürüyüş, keşif, kanyon geçişi, kum sörfü, mağaracılık ve kaya tırmanışı gibi etkinlikleri içerebilir. Macera seyahatinin bazı belirsiz biçimleri afet ve getto turizmini içerir. Diğer yükselen macera seyahati biçimleri arasında orman turizmi sayılabilir. Macera seyahatlerinin yakından ilişkili bir alt türü olan etkinlik gezileri, seyahatin önemli bir parçası olarak belirli etkinlikleri hedefleyen ve uygun macera olma kriterlerini karşılaması gerekmeyen çeşitli turistik seyahat türlerini içerir. “Etkinlik gezileri” terimi altında yer alan etkinlikler, uluslararası spor etkinliklerinden (yani FIFA Dünya Kupası, Süper Kupa vb.) ünlü kültürel etkinliklere (yani Venedik Film Festivali vb.) kadar çeşitlilik gösterir. Daha önce niş olarak kabul edilen yerler ve sporlar, daha özel seyahat web siteleri ortaya çıktıkça genel halk tabakasına yayılmıştır.

Erişilebilir turizm

Engelliler için de uygun turizm şartlarının sağlandığı bir aktivite tatili türüdür. Engelliler için macera seyahati, Kuzey Amerika’da yılda 13 milyar ABD doları tutarında bir endüstri haline gelmiştir. Bazı macera seyahati destinasyonları, özellikle engelliler için geliştirilmiş çeşitli programlar ve iş fırsatları sunar.

Ekstrem turizm (uç turizm)

Ekstrem turizm, tehlikeli (aşırı) yerlere seyahat etmeyi veya tehlikeli olaylara veya faaliyetlere katılmayı içeren bir aktivite tatili biçimidir. Bu turizm biçimi ekstrem sporlarla örtüşebilir. Türkiye’de Dalyan gibi destinasyonlarda bu turizm şekli ön plandadır.

Orman turizmi olarak aktivite tatili

Orman turizmi, dünyanın orman bölgelerinde aktif çok yönlü fiziksel seyahat araçlarıyla tanımlanan bir aktivite tatili alt kategorisidir. Turizm Terimleri Sözlüğü’ne göre, orman turları tropikal destinasyonlarda yeşil turizmin önemli bir bileşeni haline geldi ve nispeten yeni bir uluslararası turizm olgusu inşa edildi.

Seyahat turizmi

Seyahat turizmi, belki de Marco Polo’nun 13. yüzyılda Venedik’ten Kubilay Han’ın Moğol sarayına yaptığı ilk kara seferi ile başlayan aktivite tatili türüdür.

Kaynak

3 thoughts on “Aktivite tatili yani macera turizmi nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti 2022 Kaputaş Plajı Tazı Kanyonu