Dalyan İztuzu Plajı | Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti

İztuzu Plajı, Muğla’nın Ortaca ilçesinde, Dalyan Deltası’ndadır. Okyanusu andıran berrak ve genellikle dalgalı, sıcak ve sığ bir suyu vardır. Plaj 08.00-20.00 saatleri arasında açıktır. Kumu ince bir plajdır. İztuzu Plajı’na, Kaunos’tan tekne turuyla gelinebilir. Ayrıca kendi aracınızla gitmek isterseniz, Kaunos Antik Kenti’nin bulunduğu bölgeden Çandır köyüne ulaşmalısınız. Buradan toprak ve bozuk bir yoldan İztuzu Plajı’na ulaşabilirsiniz.  Bölge caretta caretta kaplumbağalarının yaşam ve yumurtlama alanlarındandır. Bölge coğrafi anlamda bir lagün olup küçük küçük göllerden oluşmaktadır. Kumsalın uzunluğu yaklaşık 6 km’dir.

Köyceğiz Gölü’nün solunda kalan İztuzu Plajı’nın hemen yanında yani sol tarafta ise Ekincik Plajı bulunuyor.

İztuzu Plajı’na nasıl gidilir?

İsterseniz Kaunos’tan tekne turuyla isterseniz kendi aracınızla karadan gidebilirsiniz. Plaj, Dalyan’dan 8 km mesafededir. Kaunos Antik Kenti’nin bulunduğu yerden Çandır Köyü’ne doğru yönelin, daha sonra oldukça bozuk zeminli bir yoldan ilerleyip 5. Plaj yazısını gördüğünüzde plaja yaklaştınız demektir. Bu yolculuk kötü zemin nedeniyle biraz sizi zorlayacak olsa da oldukça keyifli bir manzara ile karşılaşacaksınız. Dünyada tatlı su ve tuzlu suyun bu şekilde mükemmel bir alüvyal deltada buluştuğu kaç tane yer var ki?

Tekne turuyla plaja gelmenin avantajı ise muhteşem sazlıkların arasından Köyceğiz Gölü’nde unutulmaz bir gezinti yapmanız, dilerseniz kısa bir “mavi yengeç” menüsü fırsatı yakalamanız olacak.

İztuzu Plajı’na giriş ücretli mi? Giriş ücreti ne kadar?

Plaja giriş için birtakım ücretler ödenmektedir. İztuzu Plajı’na giriş ücreti 2020 yılında otopark, şezlong ve şemsiye ücretlerinden oluşuyor. Bu hizmetler para karşılığı sunuluyor.

Otopark ücreti 2020 Ağustos ayında 15 TL idi.

İki şezlong ve bir şemsiye fiyatı ise 2020 Ağustos ayında 25 TL.

Tekne turları ile ulaşım ise 2020 Ağustos ayında 20 TL civarında.

Caretta Caretta Hastanesi

Plajda bir adet Caretta Caretta hastanesi bulunuyor. Ayrıca plaj kaplumbağaların yaşam döngüsüne zarar vermemek için akşam 8’den sabah 8’e kadar kapalı.

Soyunma kabini, kafeler, otopark ve WC

Plajda doğallığı bozmayacak şekilde kafe, otopark, soyunma kabini ve WC bulunuyor. Genel anlamda soyunma kabinleri ve WC’ler temiz. Donatı alanları 2019’dan beri Ortaca Belediyesinin sorumluluğunda. Kafeterya atıştırmanız için yeterli ürüne sahip.

Cankurtaran durumu?

Var. İztuzu Plajı, özellikle çok sığ bir suyu olduğu için çocuklu aileler için ideal.

https://www.instagram.com/p/CEj4Cq9AayM/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir