Işık Dağı Karagöl Jeositi

Işık Dağı Karagöl Jeositi Nerede? Bu sorunun yanıtı Kızılcahamam.

Işık Dağı Karagöl Jeositi nerede? Karagöl Jeositi kamp yapmaya uygun tatil yeri mi? Bu destinasyon ile ilgili tüm bilgileri Tatil Anım için Esra KOÇUM ARICI yazdı.

Adını ilk defa duyduğumuz Karagöl Jeositi Ankara Kızılcahamam’a yarım saat uzaklıkta Işık Dağı eteklerinde heyelan sonucu oluşmuş jeolojik bir göl. Etrafının yüksek ağaçlarla çevrili olması ve bu ağaçların gölge yapmasından kaynaklı göl koyu bir renge bürünmüş. Bundan dolayı da Karagöl olarak anılır. Bu bölge jeolojik oluşumların fazla olduğu bir bölge olduğu için yolda giderken bazalt sütunlarını da göreceksiniz. İlginizi çekerse yol üzerinde Güvem kasabasına geldiğinizde sağlı sollu sütunları daha net görürsünüz.

Işık Dağı Karagöl Jeositi Nerede?

Kızılcahamam yolunu devam ederken ilerde Çerkeş tabelaları göreceksiniz. Yol ayrımından sağa ayrıldıktan sonra tek gidiş dönüş yola düşeceksiniz. Bir süre daha böyle devam ettikten sonra göle yaklaşık 500 metre kala yol stabilize olacak. Araçla gölün yakınına kadar gidebilirsiniz. Ancak son 50-100 metre mesafedeki yollar ciddi derecede taşlık ve sıkıntılı. Aracınıza zarar vermemek için uygun yerde park edip yürümenizde fayda var. Alanın en düz bölümleri göle yakın alanlar. Onun dışındaki alanlar biraz eğimli. Dolayısıyla çadır kurup mangal yapacaksanız uygun yer ayarlamak gerekebilir.

Dinlenmek, huzur bulmak için biçilmiş kaftan. Hele ki hamağınız varsa değmeyin keyfinize:)

Gezginin profiline buradan ulaşabilirsiniz.
Kuzey Sumrusu

Küçük bir bilgi

Kızılcahamam – Çamlıdere Jeoparkı; Sey Hamamı, Güvem Sütun Bazaltları ve Lav Akmaları, Beşkonak Balık, Yaprak ve Böcek Fosilleri, Işık Dağı, Karagöl, Mahkemeağcin Köyü Yapay Mağaraları ve Erken Roma Dönemi Kiliseleri, Abacı Köyü Peribacaları, Alicin Manastırı ve Kirmir Vadisi, Kızık Tüfleri, Kızık Köyü Fayı, Pelitçik – Yahşihan Köyü Silisleşmiş Ağaç Ormanı, Kızılcahamam Sıcak Su Kaynakları, Soğuksu Milli Parkı Andezitleri, Soğuksu Milli Parkı Volkanik Pişme Zonu, Soğuksu Milli Parkı Silisleşmiş Ağaç Fosili, Kızılcahamam Madensuyu ve Travertenleri, Taşlıca Köyü Gelin Kayası, Taşlıca Köyü Kaplumbağa Kardeşler, Kazan Memeli Fosilleri, Çamlıdere Tüfleri, Azaphane Volkanitleri, Akyarma Tüfleri, Özdere Volkanitleri olmak üzere 23 adet jeosit barındırmaktadır. 2000 km² lik bu jeopark alanı, kuzeyde Gerede ve Çerkeş’e, güneyde ise Kazan’a kadar uzanır.

Gürsay ve Güneş

IŞIK DAĞI KARAGÖL JEOSİTİ KAYNAKÇA

Gürsay, M. S., & GÜNEŞ, S. G. (2014). Jeoturizm ve Sürdürülebilirlik: Kızılcahamam–Çamlıdere Jeoparkı ÖrneğiAnkara Araştırmaları Dergisi2(2), 203-215.

2 thoughts on “Işık Dağı Karagöl Jeositi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti 2022 Kaputaş Plajı Tazı Kanyonu