Uçarsu Yeşilgöl, Gömbe

Uçarsu Yeşilgöl Gömbe yaylasındadır.

Uçarsu Yeşilgöl, Türkiye’nin batısındaki Teke yöresinde konumlanan karstik ve heyelan set gölü özellikleri gösteren bir doğa harikasıdır. Göl bu yönüyle özellikle Antalya ve Muğla çevresini ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin gözdesi durumundadır. Gölün Buzul Devri sonrasında meydana gelen heyelanlar sonucunda günümüzden yaklaşık 12000 yıl önce oluştuğu tahmin edilmektedir.

Yeşilgöl’ün bulunduğu Akdağ Torosların en güzel bitki örtüsüne sahip olduğu alanlardan biridir. Uçarsu Yeşilgöl özellikle doğa yürüyüşünü ve nispeten zorlu yol şartlarını seven gezginler için güzel bir tercihtir. Özellikle doğa yürüyüşü yapan aktivite tatili grupları tarafından sıkça tercih edilen bir rotadır.

Gölün suyu Toroslardan eriyen karların da etkisiyle yaz sıcaklığında dahi oldukça serindir. Bu doğal güzelliğe en yakın yaşam alanı Gömbe yaylasıdır. Yeşilgöl coğrafi açıdan da önemli bir yeryüzü şeklidir.

Yeşilgöl’e nasıl gidilir?

Göl konum olarak Kaş, Kalkan ve Elmalı sırtlarının üst kısmında bulunmaktadır. Yeşilgöl’e ulaşabilmeniz için öncelikle Gömbe yaylasına ulaşmanız gerekir. Yaylaya, Kaş’tan Elmalı istikametine doğru aracınızla 70 kilometrelik bir seyahat yaparak nispeten düzgün bir yoldan ulaşabilirsiniz. Yaylaya ulaştığınızda buradan sonra artık daha bozuk bir yoldan ilermeniz gerekecek. Yayla ile göl arasında kalan 15 km’lik yolun özellikle son kısmı sizi zorlayabilir. Arabanızı park ettikten sonra göle 10 dakikalık bir yürüş iile ulaşacaksınız. Yeşilgöl’e ulaştıktan sonra kısa bir yürüyüş ile soğukluğu ile ünlü kaynak suyu olan Uçarsu’yu da görmek isteyeceksinizdir.

Uçarsu Yeşilgöl Donatı Alanları

Gölün bulunduğu alanda doğal içme suyuna ulaşabilirsiniz. Ayrıca tuvalet ihtiyacınızı giderebileceğiniz alanlar oluşturulmuş. Ancak arabanızı park ettiğiniz yerdeki gözlemeci dışında gölün çevresinde kafe, restoran ya da bakkal tarzı bir işletme yok. Bu tarz işletmelere Gömbe yaylasında ulaşabilirsiniz. Bu yayla da 15 km’lik yol demektir. Gömbe yaylası, turistik bir cazibe alanı olduğu için burada birçok imkâna ulaşabilir, yaylanın ünlü dondurmasından yiyebilirsiniz. Dilerseniz Yeşilgöl çevresinde kamp yapabilirsiniz.

Biliyor muydunuz?

Yeşil Göl heyelanı, Türkiye’nin Batı Akdeniz Bölümünde Akdağ Kütlesi’nin doğu yamacında 2000 m seviyelerinde yer alır. Akdağ’ın güney ve doğusunda birçok heyelanlı alan olmasına rağmen içinde bir göl içeren tek heyelandır. Karstik kaynaklarla beslenen ve yine gölün dış sınırından karstik bir gideğeni olan göl, günümüze kadar korunabilmiştir.

Bayrakdar ve Görüm

KAYNAKÇA

Bayrakdar, C., & Görüm, T. (2012). Yeşil Göl heyelanı’nın jeomorfolojik özellikleri ve oluşum mekanizması. Türk Coğrafya Dergisi, (59).

Yazıda kullanılan fotoğraf: Bülent Balcı

1 thought on “Uçarsu Yeşilgöl, Gömbe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti 2022 Kaputaş Plajı Tazı Kanyonu