Kayaköy evleri Rumlardan kalan ve terk edilen bir köydedir.

Kayaköy evleri, terk edilmiş bir Rum köyünün tarihî mirasını yansıtan farklı bir tatil destinasyonudur. Kayaköy turizm merkezleriyle yakınlığı sayesinde önemli bir alternatiftir. Aşağıdaki Kayaköy evleri ile ilgili gezi notu Emre Aydın tarafından yazılmıştır:

Kayaköy Evleri

Kayaköy, bir tepenin yamacına kurulmuş tarihî bir yerleşim alanı. Rumlar döneminden kalma bu köy, 1923 yılındaki mübadele ile birlikte terk edilmiş ve burada Türkler yaşamaya başlamış. Ancak Türklerin buraya alışamaması üzerine yurdun farklı yerlerine göçler yapılmış ve köy kaderine terk edilmiş. 1957 Fethiye Depremi ile köy çok hasar görmüş ve bir daha da onarılmamış. Kayaköy’ü ziyaret ettiğinizde bir hayalet şehirde dolaşıyormuş hissine kapılıyorsunuz.

Fethiye’yi ve Ölüdeniz’i ziyarete gelenlerin ilgisini çeken Kayaköy evlerinin sokakları gezilebiliyor. Sokaklar taşlardan yapılmış, yukarı doğru geniş basamaklar var. Yollar engebeli ve düzensiz olduğu için bir miktar yorucu olabilir. Uğramanızı şiddetle tavsiye ederim☺☺

Bu gezi notu Emre Aydın tarafından yazılmıştır.

Kayaköy ile Şunlar da İlginizi Çekebilir

Kayaköy ile ilgili yazılan bir akademik makale olduğunu biliyor muydunuz? Bu makalede Kayaköy şöyle anlatılıyor:

Kayaköy, Güneybatı Anadolu’da Muğla ili, Fethiye ilçe merkezinin 8 km güneybatısında yer almaktadır. Anadolu’da kurulan tipik bir Rum yerleşim yeri olan Kayaköy’ün geçmişi, MÖ. 3000’lere kadar gitmektedir. Eski adı Levissi olan Kayaköy’de, tarihi taş mekânların yanı sıra evler arasına serpiştirilmiş çok sayıda şapel, iki büyük kilise, bir okul ve gümrük binası günümüze kadar gelmiştir. Kayaköy, cumhuriyet öncesine kadar Türklerle, Rumların birlikte yaşadığı zengin bir hayat tarzı ile 6500 kişilik (1912 kayıtları) nüfusa ulaşmış olan bir yerleşim merkezidir. 1923 yılında Kayaköy’de yaşayan Rumlar, nüfus mübadelesine tabi tutularak Yunanistan’a gönderilmiştir. Mübadele ile Batı Trakya’dan gelen Türkler de Kayaköy’e yerleştirilmişlerdir. Ancak buraya gelen Türkler, çevre ve yaşam koşullarına uyum sağlayamadıkları için büyük bir kısmı başka kentlere göç etmişlerdir. Böylece Kayaköy nüfusu giderek önemli ölçüde azalmış ve neticede eski sosyo-ekonomik hayat neredeyse tamamen ortadan kalkmıştır.

Bozyi̇ği̇t, R , Tapur, T , Tapur, T . (2013). Güneybatı Anadolu’da Terk Edilen Bir Yerleşim Merkezi: Kayaköy (Fethiye). Marmara Coğrafya Dergisi , 0 (22) , 363-387.

1 thought on “Kayaköy Evleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti 2022 Kaputaş Plajı Tazı Kanyonu