Tunceli'den

Halbori Gözeleri: Tunceli-Ovacık yolu üzerinde, kent merkezine yaklaşık 20 km.


💙İki taşın arasından, ulu bir ağacın kökünden incecik kaynıyor, yol olup Munzur’a köpürerek dökülüyor. Ortada mavi-yeşil sessizce akıp giden Munzur, burada köpüklenen sularla uğuldayarak akıyor.
💙Gözelerin bulunduğu vadiyi yüksek kayalıklar çevirmiş, ulu ağaçlar, çevreyi gölgelendiriyor. Karşı kıyıyı duvar gibi kapatan kayalığın altından ak köpüklü iki gözeden akan su, gürültüyle dökülüyor.
💙Kayalığın altı, içeriye uzanan adam boyunda duru bir gölmüş. Ak köpükler, ortada akıp duran mavi-yeşil cam göbeği rengindeki suya karışıp gidiyor. Ağaçlıkların altı, tam bir piknik yeri olarak düzenlenmiş.
💙Plastik masa ve sandalyeleriyle güzel bir kır kahvesi☕️

Pülümür Vadisi Tunceli

🖇Avcı Dağları’nın eteklerinden doğan ve Tunceli merkezinde Munzur Suyu’na katılan Pülümür Çayı, kar sularıyla ve çok sayıda dere ile beslendiği için suyu boldur.💧💙
🖇Tunceli-Pülümür karayolunun yaklaşık 20 km kuzeyinden başlayarak Pülümür’e kadar genelde dar ve dik bir vadide⛰ akan çayın iki tarafı zengin orman örtüsünün yanı sıra şelaleler, kayalık yamaçlar ve kanyonlardan oluşan vadi doğal veriler bakımından oldukça zengindir.
🖇Kutudere-Kırmızıköprü arasında Pülümür Vadisinin derinleştiği kesimlerde, sık sık vadi yamaçlarından akarak Pülümür Çayı’na ulaşan şelalelere rastlanır. Bunlar arasında Zenginpınar (Zağge) Şelalesi ve Ağlayan Kayalar suyun bolluğu, doğal çevre ve peyzaj bakımından öne çıkmaktadır.
🖇Vadi boyunca rastlanan dik yamaçlı çıplak kayalıklar, doğal peyzaj, manzara özellikleri ve çeşitli doğa sporları🏄🏻‍♀️açısından çok çekici veriler sunmaktadır.
🖇Kutudere mesire yerine varmadan birkaç km önce Pülümür Çayı’nın doğu yamacında Papaz Dağı olarak bilinen kesim, Nazimiye yol ayırımından sonra çayın iki tarafındaki kayalık kesimler, Alacık-Kırmızıköprü arasındaki kayalıklar ve Ağlayan Kayaların karşı yamaçları ve Gelin Odaları’nın (Pülümür İlçe Merkezi) bulunduğu yamaçlar, doğa yürüyüşleri, kaya tırmanışı🧗🏻‍♀️ve yamaç paraşütü🪂gibi doğa sporlarına yönelik potansiyeller taşır.
🖇Pülümür Çayı’nın, Kırmızıköprü’nün güneyinde kalan kısmı, balık varlığı açısından zengin olup, sportif balıkçılık🐠 için uygundur. Pülümür Vadisi boyunca bitki örtüsü ve diğer doğal verilerin çok zengin olması piknik⛱, kamping⛺️gibi rekreasyon etkinlikleri için önemli potansiyeller yaratmaktadır.

https://www.instagram.com/p/CAqKOYTAIYa/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti 2022 Kaputaş Plajı Tazı Kanyonu