Santorini Gezi Notlarım

Santorini'de gezilecek yerler

Santorini’de gezilecek yerler, Melis Dinç’in kalemi ve objektifinden sizinle buluşuyor. Santorini, Türkiye’ye oldukça yakın bir Yunan adasıdır. Özellikle üzerindeki volkanik dağ ile bilinir. Adada yöreye özgü bir üzüm çeşidi olab Assyrtiko kullanılarak üretilen şaraplar ada ekonomisi için önemlidir. Tüm bunların yanında Santorini dünyaca bilinen bir tatil cennetidir. Bu yazıda Santori’de gezilecek yerler nelerdir? ve Santorini’ye nasıl gidilir? sorularının yanıtını bulacaksınız.

Santorini’de Gezilecek Yerler

Yunanistan’dan merhabalar. Hafta sonu için gittiğimiz Santorini adası için iki lakırtı edeceğim. Her köşesinden karşınıza çıkan manzara ile günün her anında başka bir güzelliğini gördüğünüz, doğa ananın izin verdiği kadar yerleşebildiğiniz, gezebildiğiniz, mavi ve beyazın en çok buraya yakıştığı şahane bir ada, pazarlama başarısı değil. Hakkıyla kazanmış şöhretini 🧿

Destinasyonlar:

  1. Kırmızı Kumsal
  2. Vlichada Marina

Santorini ve çevresindeki 3 adanın aslında birbirine bağlı yuvarlak bir ada olduğunu biliyor muydunuz?

Milattan 3600 yıl önce adadaki volkanik krater patlıyor ve ada dörde bölünüyor. Zaman zaman patlayan volkanik krater şimdiki haliyle Santorini’yi ve çevresindeki adaları yıllarca işliyor ve bu harika doğa olayı sayesinde şimdi hayranlıkla izlediğimiz koylar, sahiller oluşuyor. Fırsat bulup gitmeye tereddüt edenler asla hayal kırıklığı yaşamayacaksınız.
En son 1950’lerde -yaklaşık 70 yıl önce- patlayan kraterin yanında kadar gittik, çevresinde dolaştık. Bu arada 5 patlama noktası var, bunlardan 4 tanesi günümüzde aktif değil ama biri hâlâ aktif ve çok cılız bir dumanı var. 🌋

Volkanik kayaçların bulunduğu alan

Kırmızı Kumsal

“Santorini’de Nerede Yüzülür?” sorusuna verilen en açık cevaplardan, adanın ve hatta Ege’nin en güzel plajlarından biri olan “Kırmızı Kumsal”. Plajın kumu, yakındaki Santorini kalderasından çıkan siyah ve kırmızı toz haline gelmiş volkanik kayalardan oluşur. Bölge heyelanlara meyilli olduğu için söz konusu kayalıklar nedeniyle 2013 yılından beri plajın bazı kısımlarına ulaşılamıyormuş. Sizce de çok gidip görmeye değmez mi?

Santorini Red Beach (Kırmızı Kumsal)

Vlichada Marina

Santorini sahillerinden biri.✌🏼🏖 Bir yanımda parlament mavisi deniz diğer yanım sarı uçurumlar…😍

Vlichada Marina, Santorini‘de Gezilecek Yerler

1 thought on “Santorini Gezi Notlarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti 2022 Kaputaş Plajı Tazı Kanyonu