Küba Gezi Notlarım

Küba havana'da gezilecek yerler

Küba Havana’da gezilecek mükemmel yerler var. Küba, ABD ile Güney Amerika ülkeleri arasında kültürel bir kıskaçta kalan ve uzun süredir sosyalist ideolojinin egemen olduğu bir ülkedir. Küba ile ilgili Gezmek Mutluluk kullanıcı adlı gezginimizin tatil anılarıyla Havana sokaklarını gezmiş kadar olacaksınız.

Küba Havana’da Gezilecek Yerler

  1. Havana’da Ulaşım
  2. Havana Atatürk Heykeli
  3. Küba Başkenti Havana’da Gezilecek En Güzel Yer: Trinidat

İlk andan itibaren kendimi zaman durmuş ve bir film stüdyosunda gibi hissettim. 50 yıl öncesinden kalma arabaları, hiç tamirat görmeden sanki zaman tünelinden gelmiş gibi eski ama dimdik duran eski evlerinin arasından geçerek sokaklarında kaybolmak çok büyük bir keyif.

Küba kesinlikle ama kesinlikle en kısa sürede görülmesi gereken bir yer. Eğer aklınızda gitme planları varsa hemen öne alalım planları. Değişim öyle büyük bir hızla oluyor ki, bu büyüyü bir an önce yaşamanız gerekiyor.

1. Havana’da Ulaşım

Dışardaki soğuk havaya inat, güneşli bir Küba gününden 1950’lerden kalma bir araba ile gezdiğim günleri düşünüyorum! Sizce de müthiş değil mi? Şehir merkezindeki tur firmalarından küçük, büyük bütün turlarınızı ve transferlerinizi organize edebilirsiniz. Birçok seçenek arasından bütçenize, vaktinize veya zevkinize uygun gösteriler ve geziler bulabilirsiniz. Üstelik iyi bir pazarlıkçıysanız çok da uygun rakamlara…

2. Havana Atatürk Heykeli

Cespedes parkının okyanusa bakan bölümünde, dünyaya iz bırakan en iyi liderlerin büstünün bulunduğu bir alanda Atatürk’e rastlamak çok mutluluk verici bir andı benim için! Araba turuna çıktığımızda, şoför nereden geldiğimizi öğrendikten sonra size bir sürprizim var diyerek bizi bu parka getirdi. Atamızın en önemli sözlerinden “Yurtta sulh, cihanda sulh!“ sözünün yer aldığı parkı ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Dünyanın diğer ucunda Atatürk’ün dünya lideri olduğun bir kanıtı bence…

Havana Cerpedes Parkı’ndaki Atatürk Heykeli

Küba Başkenti Havana’da Gezilecek En Güzel Yer: Trinidat

Küba’ya gidince mutlaka gitmeniz gereken şehirlerin en başında Trinidad geliyor.
Havana’dan 45$’a şoförü ile birlikte kiraladığımız araçla yaklaşık 5-6 saate Trinidad’a vardık. Mimarisi Havana’dan çok farklı: Geniş sokağa bakan kocaman pencereleri, evlerin içinde bulunan iç avluları, Arnavut kaldırımı sokakları ve güler yüzlü insanları ile harika bir şehir. Gündüz daha çok plaja giden ve alışveriş yapan halkın yerini akşamları müzik ve dansın olduğu restoranlar alıyor. Bu restoranlarda ağırlıklı olarak deniz mahsulleri servis ediliyor.

Ben tercihimi Trinidad’da bulunduğum her akşam ıstakozdan yana kullandım. Bu arada pencerenin hemen arkasında Casa de la Musica yani kilisenin etrafında yapılan müzik, dans ve şovların yer aldığı alan var.

Trinidad’da lezzetli bir menü

1 thought on “Küba Gezi Notlarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti 2022 Kaputaş Plajı Tazı Kanyonu