Karadağ'da neler yapılabilir?

Montenegro, Türkçe adıyla Karadağ hadi dediğimizde bir saat otuz dakika gibi bir sürede gidebileceğimiz küçük, şirin ve çok keyifli bir tatil ülkesidir. Çok yakında Avrupa Birliği’ne girmesi bekleniyor. O zamana kadar bordo pasaportumuzla rahatça vizesiz olarak gidebileceğimiz en yakın Avrupa ülkesi diyebiliriz. Perast bana göre Montenegro’nun en güzel şehirlerinin başında geliyor. İnsan burada yaşasa manzaraya bakarak rahatlıkla şair olabilir, roman yazabilir. İlham verecek kadar güzel ve naif bir kasaba. Şimdi Karadağ’da neler yapılabilir? sorusunu yanıtlayalım.

Karadağ’ın Kalbi Budva

Budva Old Town’da gezerken yönünüzü bulmak için Pi Meydanı’nı kendinize çıkış noktası olarak belirleyebilirsiniz. Budva’ya sık sık gidenler veya orada yaşayanlar bilir ki bütün yollar “Pi” Meydanı’na çıkar. Pi Meydanı buluşma noktasıdır. Bu meydanda dans ve müzik gösterilerinden birine her an denk gelebilirsiniz.

Budva’da balık yemek isterseniz en ünlü yeri J(…)’dır. Yaz akşamları kapısında kuyruk olan tek balık restoranı diyebilirim. Denizin sesini dinleyerek her çeşit deniz mahsulünü bulabileceğiniz sıcak ve keyifli bir ortamı var. Giderseniz en azından bir akşam yemeğinizi burada yemenizi öneririm.

Karadağ’da Tarihi Bir Şehir: Budva

Karadağ’da Eski Bir Şehir Kotor

Budva yönünden Kotor’a geldiğinizde kasabanın sağ tarafında bulunan Old City içerisindeki çıkmakla bitmeyen kale. Sağlığınız müsaitse mutlaka görmenizi öneririm. Bildiğim kadarıyla 1350 merdiven var. Her dönemeçte göreceğiniz manzaralar sizi büyüleyecek. Resim çekmeye doyamayacaksınız.

Not: Aşağıdaki kısım öneri bilgi amaçlı olup yukarıdaki yazıya dâhil değildir.

Karadağ’da Neler Yapabilirim?

Karadağ’ın yüksek dağlık bölgesinde yaşayan yerel halk tarafından yabani olarak yetişen şifalı bitkileri dünya botanik ve ekoloji uzmanlarının dikkatini çekmiştir (Menkoviç vd.) Siz de bu şifalı otların satıldığı dükkânlardan birine uğrayabilirsiniz.

Kotor ve Budva’da şirin bir tatil yapabilirsiniz.

Ülkenin leziz yemeklerinin tadına bakabilirsiniz.

Karadağ küçük bir nüfusa sahiptir. Ayrıca Eski Yugoslavya’nın dağılma döneminde savaştan kaçınabilen tek bağımsız devlettir.

KAYNAKÇA

Bieber, F. (2003). Montenegro in transitionProblems of Identity and Statehood. Baden-Baden: Nomos.

Menković, N., Šavikin, K., Tasić, S., Zdunić, G., Stešević, D., Milosavljević, S., & Vincek, D. (2011). Ethnobotanical study on traditional uses of wild medicinal plants in Prokletije Mountains (Montenegro). Journal of Ethnopharmacology133(1), 97-107.

Morrison, K. (2009). Montenegro: a modern history. ib Tauris.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti 2022 Kaputaş Plajı Tazı Kanyonu