Garip Adası Gezi Notlarım

Garip Adası

Garip Adası, daha önce bulunduğum Zanzibar ve Vietnam Phu Quoc adası ile aynı renklere sahip bir tatil cenneti. Egzotik ada görünümünde bakir, hiç bir işletme olmayan şirin bir ada.

Garip Adası: Nasıl Gidilir?

Bademli iskelesinden motor kiralayarak gidilebiliyor. Ücreti 200 tl, en fazla 4 kişi alabiliyor. Giderken yanınıza buzluğunuzu, içeceklerinizi, hatta uzun kalma ihtimalinize karşı yiyeceğinizi ve mutlaka şemsiyenizi almadan gitmeyin🌴 Tekneler yanınıza aldığınız hiç bir şeye itiraz etmeden sizi oraya taşıyor. Ve dönmek istediğiniz saate tekrar gelip alıyor. 🌴

Keyfini çıkarmak da size kalıyor💦💦

Bunu biliyor muydunuz?

Dikili kıyıları toplam 42 km uzunluğa sahiptir. Dikili kıyılarına yakın olarak konumlanmış altı ada bulunmaktadır: Kara Ada, Kızkulesi Adası, Güvercin Adası, İkikızkardeşler Adası, Garip Adası, Kalem Adası. İlçenin büyük kısmı Bakırçay Ovası’nın delta kısmından oluşmaktadır. Bu çevrede kurulmuş olan antik Elaia liman kenti, alüvyonlaşmayla bugün 3-4 km iç kısımda kalmıştır (Sertkaya-Doğan, 2005). Dikili “Birinci Derece Deprem Kuşağı” içinde yer almaktadır. (…) Dikili’nin günümüzden 4000-5000 yıl öncesine inen uzun bir yerleşim tarihi vardır. Aioller, Dikili toprakları üzerinde Aternaus, Pytani, Astria, Teutronia, Elaia gibi kentleri kurmuşlardır (Hergül, 2008). Dikili’nin bir beldesi olan Çandarlı’da bir Aiolis kenti olan Pitane kurulmuştur.

Baykal, F., Emekli, G., & Ataberk, E. (2011). Dikili ve Bergama turizmini bütünleştirmede coğrafi faktörlerin rolüEge Coğrafya Dergisi20(1), 1-16.

Ada ile ilgili detaylı bilgi için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti 2022 Kaputaş Plajı Tazı Kanyonu