KAHRAMANMARAŞ’IN CENNET KÖŞELERİ: KANLIBÖGET VE SUÇATI BARAJ GÖLÜ

Kanlıböget

Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde bulunan Emirler köyündeki Kanlıböget, suyunun berraklığıyla etkileyici bir yer. Böget “derin ve durgun su, su birikintisi, gölcük, bataklık” anlamlarına geliyormuş.

Kanlıböget’e Nasıl Gidilir?

Andırın merkezden gitmeniz gerekiyor. Yolda herhangi bir tabela yok. Andırın’a varmadan navigasyonun yönlendirdiği bir yol daha var. Kısa fakat bozuk bir yol, dikkatli olmak lazım, tavsiye etmiyoruz.

📌 KANLIBÖGET HAKKINDA KISA BİLGİLER

🏕 Tesis bulunmuyor, mutlaka hazırlıklı gelinmeli.
🏕 Tuvalet ve park yeri var. Araba için uygun.
🏕Su çok berrak ama temmuzda bile o kadar soğuk ki yüzmek gerçekten yürek ister 🙂
🏕Çadır kurmak, kamp yapmak için gayet ideal.
🏕Hafta sonu kesinlikle gelmeyin, çok kalabalık ve gelenler her yere çöp bırakmış, üzdüler…
🏕Eğer kano, bot vb. varsa mutlaka getirin çok zevkli 🙂

📍KAHRAMANMARAŞ / SUÇATI BARAJ GÖLÜ

Suçatı Baraj Gölü

🏕 Burası yıllardır şehirden uzaklaşmak, balık tutmak ve rahat bir nefes alabilmek için kaçtığımız en ideal yerlerden biri…

🚗Kahramanmaraş Kayseri yolu üzerinde Ilıca tabelasını görünce 1 km sonra arabayı sağa çekip hemen bir araziden dalıyoruz 🙂 Gölün bulunduğu bölgeye yakın alabalık tesisleri ve piknik alanları var. O bölge kesinlikle daha yeşil ve buz gibi su akan dereleri var. Ailecek kahvaltı yapabilir ve çardak kiralayabilirsiniz. Bizim tercihimiz F(…) Alabalık Tesisleri oldu. Havası ve sakinliği ayrıca o buz gibi akan dereleri sizi huzurlandırıyor 🙂 Gidenler için şimdiden bol keyifler… Unutmadan söyleyeyim Kahramanmaraş’a özel eliböğründe yemeyi unutmayın!

Not: Suçatı Baraj Gölü, Türkiye’de SSB tekniği ile yapılan ilk barajdır. Ülkemizde ilk SSB baraj imalatı Suçatı barajı ile 1996 yılında başlamış, özellikle 2000’li yılların başından bu yana baraj gövde imalatında yaygın olarak kullanılmaktadır (Sengun vd.).

Türkiye’nin cennet köşelerinden Kanlıböget ve Suçatı tüm Türkiye’den ziyaretçilerini bekliyor. Bu cennet köşe Kahramanmaraş civarının nefes aldığı önemli bir tatil noktasıdır.

KAYNAKÇA

Sengun, E., Aykutlu, M. A., & Yaman, O. (2017). Silindirle Sıkıştırılmış Beton Yollar Üzerine Güncel Bir Tarama-Bölüm 1: Özellikleri ve Karışım TasarımıCement and Concrete World, 22 (130), 93114.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti 2022 Kaputaş Plajı Tazı Kanyonu