ÂŞIK OLUNASI MÂŞUKİYE

Maşukiye'de Gezilecek Yerler

Maşukiye’de gezilecek yerler ile ilgili bu yazıda birçok tatil detayı bulacaksınız. Kocaeli’nin Kartepe ilçesine bağlı Mâşukiye hakkında birkaç kelam etmek isterim. Klasik şiirde ve halk şiirinde âşıkla mâşuğun maceralarına sık sık yer verilir. Halk şiirinde Karacaoğlan dışında pek adı sanı bilinmeyen mâşuk, Klasik şiirde de âşığa yüz vermez bir hüviyette karşımıza çıkar. Mâşukiye’de gürül gürül akan derenin sağında solunda yürürken aklımın bir ucunda hep bu bilgiler dolanır. Bir de Türk filmi senaryosu kurgularız genelde; mendilimiz elimizden düşer ve bir genç nazikçe seslenir…

Maşukiye, İstanbul’a yakınlığı dolayısıyla ve meşhur serpme kahvaltısı ve alabalık tesisleriyle günübirlik gezilerin merkezi konumunda bir alan. Farklı zamanlarda günübirlik gittiğimiz de oldu bir iki gece kaldığımız da. Öyle aman aman büyük bir yer değil ama akşamları sessiz sakin doğanın içinde olayım modunda iseniz tam size göre. Tesislerin bazılarında oteller de var.

Maşukiye’de Nerede Kalınır?

Fiyatları döneme göre değişiklik gösterse de bakir bir alan olduğu için makulden biraz pahalı diyebilirim. Biz gece kaldığımızda iki gece de K(…) Şarap evinde zaman geçirdik ve mekanı çok sevdik. Mekan sahipleri de şirin insanlardı. İleride İzmir taraflarında bir yer açmak istediklerini söylediler. Umarım gönüllerince olur. Mekana gittiğimiz akşamların birinde canlı müzik de vardı. Sanırım haftada iki akşam oluyor cuma, cumartesi olması lazım. Şelalesinden ve dereden yayılan su sesleri ve gecenin karanlığında yürümek de ayrı bir keyif.

Maşukiye Gezinizde ATV ve Zipline Yapabilirsiniz

Gündüz saatleri için alanda ATV ve zipline yapılabiliyor. Gözleme yapan ablalar var. Minik alanlarda çay, kahve içilebilir. Bizim çay içtiğimiz yerde masamıza misafir olan kırkayaklar çok tatlıydı. Doğanın içinde olmak her zaman keyifli. Birbirine yakın alanlar olduğu için kışsa Kartepe kayak tesislerine yazsa Sapanca’ya uğramak da mantıklı. Sapanca gölünde deniz bisikleti sürebilir, Sapanca merkezde göl kenarında yürüyüp bir waffle yiyebilirsiniz. Özellikle Sapanca taraflarında çok fazla Arap turist var. Maşukiye gündüz saatlerinde hep yoğun ama ortamın ferahlığından olsa gerek kendinizi daha bir kendinizle hissediyorsunuz. Tabii imkanı olanlar hafta içinde giderse daha sakin kalırlar.

Yaylaseverler için Kuzu yaylası ve doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için Derbent alternatif rotalar olabilir. Meyve bahçelerinde gezinmek isteyenler mevsimiyse kiraz bahçelerini dolaşabilir. Her nereye giderseniz yeşilin tonları ve doğanın şarkıları da size eşlik edecek.

Biz Mâşukiye’yi çok seviyoruz. Aracı olmayanlar için ulaşması biraz zor olabilir. Dolmuşları beklerken yorulabilirsiniz. Otostop çekmeye kalksanız sizi kimse arabasına almayabilir ama vardığınızda kesinlikle buna değer. Şöyle birkaç gün kafa dinleyeyim diyorsanız ideal bir yer. Yakınlarında kampçılar için alanlar da var. Benden söylemesi!

Kendinizi her fırsatta yola atın…

Seda Nur KURT

1 thought on “ÂŞIK OLUNASI MÂŞUKİYE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti 2022 Kaputaş Plajı Tazı Kanyonu